Bursa Evden Eve Nakliyat da Akıl Almaz Vurgun

Kurumsal nakliyat ve evden eve nakliyat firmaları son dönemde interneti reklam anlamında çok etkin kullanmakta. Bu firmaların büyük bir kısmı gerçek web tüzel kişilik firmaları olmasına rağmen bir kısmı herhangi bir resmi evraka sahip olmadan hizmet vermekte. Web bu alanda herhangi bir resmi evraka gerek kalmadan, reklam yapılabilecek bir alan sunuyor. Bursa evden eve nakliyat hizmeti ihtiyacı bulunan halkımızı uyarmak adına bu haberi derledik.

Site ziyaretçileri ise karşılarına ilk çıkan siteyi güvenilir buluyor ve genel bir araştırma bile yapmadan irtibata geçiyor. Sonrasında ise eşya tahribatından, hırsızlığa kadar onlarca sorunla karşılaşıyorlar.

Bu olaylardan biri de geçtiğimiz Şubat ayında, Bursa’da meydana geldi. Bursa’da meydana gelen olayda kurumsal bir firma evrak ve ofis taşımacılığı için, internetten bulunan bir firmadan destek için talep oluşturuyor. Internet ortamında bulunan bu firmanın temsilcisi çağırılıyor. İkna edici ve etkileyici görünüm ve sunuma sahip olan bu temsilci kurumun güvenini kazanıyor ve taşımayla alakalı süreç için tarih belirleniyor.

Mağdur Kurumun Tüm Verileri Çalınıyor

Nakliye firmasının temsilcisi, firmayla alakalı araştırma yapıyor, bu araştırma neticesinde firmanın çalıştığı bütün müşterileri ve hammadde alımı yaptığı satıcıları belirliyor, taşınma günü tüm evrakları kopyalayıp yedek oluşturuyor. Olay günü nizami ve problemsiz bir şekilde kurumu yeni adreslerini taşıyorlar.  Nakliyat firmasının ücreti ödeniyor karşılığında fatura bile alınmıyor.

Haziran ayında bir ihbar telefonu üzerine, bilgilenin, başta rakipleri ve sektöre satıldığını öğreniyor. Banka ve finans kurumları ile ilgili olan şifrelerinin kullanılmak istendiğini tespit ediyorlar.

Taşınma olayından 8(sekiz) ay sonra, bir ihbar ile fark edilen bu durum daha öncesin de, onca belirtiye rağmen, internette ki ilk sırayı alan firmalara duyulan güven ve iletişime geçtikleri müşteri temsilcisinin sunumu dolayısı ile fark edilemiyor.

Yetkili mercilere verilen suç duyurusu ve beyanatlar ise ortada kesinleşmiş bir suçun olmaması, hizmet alınan evden eve nakliyat firmasından, hizmeti aldıklarına dair resmi evrak ibraz edememeleri sebebi ile herhangi takibin açılması sağlanamıyor.   

Nakliyat firması yetkilileri, kuruma evden eve nakliyat hizmeti vermediklerini, tanımlanan müşteri temsilcisinin de firmalarında hiç bir zaman bulunmadığını bildirmiş.

Adının verilmesini istemeyen kurumsal firma çalışanı,  yaklaşık üç milyon Lira (₺3.000.000) zarara uğratıldıklarını, bu zararın büyük kısmının ise kurumun bilgileri kullanılarak yapılan ticari faaliyetleren geldiğini söyledi.

Ne Yapılmalı Ne Yapılmamalı?

Neler yapılmalı;

   • Ev ya da iş yeri  taşımacılığın da, hemen karar vermeyin.
   • Hizmet almayı düşündüğünüz Nakliyat firmasından referanslarını isteyin. Mümkünse referansları ile iletişime geçip teyit alın.
   • Ürün ve eşyaların taşınma sırasında, tahrip edilmediğini ve kopyalanmadığını anlamak için takip edin.
   • Taşıma sigortası yapılıp yapılmadığını öğrenin. Evden eve nakliyat firmasının verdiği fiyat, dışarıdan alacağınız farklı fiyatlarla karşılaştırın.
   • Resmi evrakınızı alın. Faturanızı almayı kesinlikle unutmayın.
   • Taşıma yapacak araçı araştırın. Firmaya ait olup olmadığını ait değilse kime ait olduğunu öğrenin. Taşınma esnasında resim ve video çekin.
   • Müşteri temsilcisini firmada aktif görevde olup olmadığını nakliyat firmasından onaylatın.  Maaş bordrosu ve firma kimlik kartının örneklerini alın dosyalayın.
   • Taşınma vaktinizi mahalle polis karakoluna ve muhtarlığınıza, nakliyat firması bilgileri ile birlikte iletin.

Neler yapılmamalı;

  • İnternette araştırma yapmadan ilk gördüğünüz firmayla çalışmak,
  • Ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz. evden eve taşıma firması temsilcisine körü körüne güvenmek,
  • Daha ucuz olsun diye nakliyat firmasından fatura, irsaliye almamak,
  • Önemli evrak ve değerli eşyaların paketlenmesini, evden eve nakliyat firması personeline bırakmak,
  • Sigorta yaptırmadan eşya taşıtmak, sigortanın kapsamını tam öğrenmemek.

1 Yorum

 1. malatya evden eve taşımacılık - 29 Mayıs 2018 - Reply

  Çok haklısınız merdiven altı firmalarla çalışma bir çok sorunu getiriyor. http://www.malatyaasansorkiralama.org

Yorum Yapın

Your email address will not be published.