Büyük şehirlerde çalışma koşulları insanlar için zor olabiliyor. Çalışma hayatının yoğun bir tempoda geçmesi, kendimize ve sevdiklerimize zaman ayırabilmeyi zorlaştırıyor. Özellikle ev taşımalarında durum biraz daha zorlaşıyor diyebiliriz. Özellikle büyük şehirlerde özel sektörde ve kamu sektörlerinde çalışan kişiler için ev taşıma izni almak, çoğu zaman zor olabiliyor.

Bunun nedeni ise ev taşıma izninin yasal olarak bulunmamasıdır. Yasada çeşitli nedenlerden dolayı ücretli ya da ücretsiz olarak izin almak mümkündür. Kamu sektöründe alınan bu izinler kanuna bağlanmışken, özel sektörde daha çok işverenin inisiyatifinde olduğu görülüyor.

Ev taşıma izni – Kamu sektörü

4857 sayılı iş kanununda çalışan kişilerin ücretli ya da ücretsiz olarak yaptıkları talep doğrultusunda izin kullanmaları mümkündür.

Ancak bu yasa ev taşıma izni hükümlerini içermiyor. Kamuda çalışan kişinin yalnızca geçerli bir mazeret sunarak izin kullanmasını ifade ediyor.

Ev taşıma izni – Özel sektör

Özel sektörde de durum aynı olmasına rağmen, genellikle izin alma süreci işverenin elinde bulunuyor. yani mevcut olan yasaya göre değil de işverenden izin alınması söz konusu oluyor. İşverenin yapısına göre alınan izin, ücretli ya da ücretsiz olabiliyor.

Ancak mevcut olan yasanın sağlık nedenleri ile alınan rapor doğrultusunda verilen izin ile karıştırılmaması gerekiyor.

Ev taşıma zamanı

Genel olarak ilgili yasaya göre en fazla bir gün izin alınabiliyor. İzin süresi kamu ya da özel sektörde de aynıdır. Bu yüzden taşınma zamanını hafta sonuna getirmek, ilave olarak taşınma süresini artırabilir.

Zaten genel olarak ev taşınma için alınan izinler, ya senelik izin zamanına denk getiriliyor, ya da hafta sonuna denk getiriliyor. Bu sayede taşınmak için gereken zaman, fazlasıyla elde edilebiliyor.

Bazı durumlarda özel sektörde çalışılan yerin politikasına bağlı olarak verilen izin süresi iki gün olabiliyor. Tabi bu durumun dışında işveren ile olan ilişkilerinde izin alma süresini etkilediğini unutmamak gerekiyor.

Ev taşıma izni diye bir kavram yasada yer almasa da, planlamanın iyi bir şekilde yapılması ile birlikte, taşınma süresini daha rahat bir şekilde elde etmek mümkündür.

 

Yorum Yapın

Your email address will not be published.