Taşınmak oldukça zor ve kapsamlı bir iştir. İnsanlar ve kurumlar için nakliyat işlemleri esnasında dikkat edilecek birçok konu bulunmaktadır. Bu konulara dikkat edildiğinde; taşınmak daha kolay ve sistemli bir şekilde ilerleyebilir. Ev taşırken kolaylıklar sağlayacak bazı ipuçlarını öğrenmenin yanında, nakliyat firması ile bir iş birliği kurmak da en gerekli hareketlerden birisi olacaktır. Tüm sürecin birlikte hareket edilerek ilerlemesi, zamanında tamamlanmış ve herkesi memnun edecek bir nakliyat hizmetini mümkün hale getirir. İşin büyük bir çoğunluğu ve en ağır yükü nakliyat firmalarında olsa bile, taşınacak olan kişilerin de yapması gereken çok iş vardır. Planlı bir şekilde ilerlenmediği zaman hem zaman kaybı olmakta hem de nakliyat firmalarının da işleri aksamaktadır.

Büyükşehirler için taşınmak her zaman daha zordur. Özellikle İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa evden eve nakliyat hizmetlerinde firmaların daha kapsamlı bir taşınma hizmeti vermesi beklenir. İstanbul ilçeleri, birçok ilden daha yoğun bir nüfusa sahip olduğu için aynı özenin bu şehirde sürdürülmesi gerekir. Şişli, Taksim, Avcılar, Pendik Evden eve nakliyat gibi ilçe hizmetlerinde taşınacak yerlerin planlı bir şekilde toparlanması şarttır. Başarılı ve profesyonel bir nakliyat firması, il ve ilçe fark etmeksizin her yerde aynı hizmeti sağlayacaktır. Taşınacak eşya yükü, ev büyüklüğü ya da gidilecek mesafeye bakmadan her taşınma işleminde aynı süreçler takip edilmelidir.  Taşınmanın zorluğunu en aza indirmek için nakliyat firmasının ve taşınacak kişilerin sürekli iletişimde kalması ve her süreci birlikte takip etmesi beklenir.

Ev Taşırken Abonelikler Ne Olacak?

Evi taşırken, o evin kayıtlı olduğu tüm aboneliklerin de değiştirilmesi gerekir. Gerekli belgelerin temin edilmesi ile birlikte elektrik, su, doğalgaz, internet gibi kullanımlara ait olan kayıt bilgileri değiştirilmelidir. Ödeme ve diğer konularda daha sonra sorun yaşanmaması adına, taşınmanın resmi olarak gerçekleşmesi ve ikamet bilgilerinin güncellenmesi ile birlikte bu bilgiler de yenilenmelidir. İşlemlerin gerçekleştirilebilmesi için, taşınan bireylerin resmi olarak bu işi tamamlamış olması ve ikamet bilgilerinin yenilenmesi gerekir. Genellikle taşınmanın en sıkıcı ve zor kısmı aboneliklerin kaldırılması olarak görülür ancak zamanında yapılması çok büyük kolaylıkları beraberinde getirir.

Çocuklu ailelerin okul nakilleri ve diğer ilgili kurum kayıtlarını da ihmal etmemesi gerekir. Aynı şekilde iş yeri adres değişikliği de gerekli olacaktır. Sürekli gidilen kurs, veteriner, klinik ve benzeri kurumlar için de bilgi verilmesi uygundur.

Taşınma Sonrası İkamet Değiştirme

Bir konut ya da iş yeri içerisinde bulunan bireylerin, taşınma sonrasında yasal gerekliliklerden dolayı ikamet bilgilerini değiştirmesi gerekir. Aboneliklerin devam etmesi ve ödenmesi, iş ile ilgili prosedürlerin ilerlemesi ve daha birçok konu sebebiyle ikamet bilgisi her zaman güncel tutulmalıdır. Taşınma esnasında birçok insan ikamet bilgilerini güncellemeyi unutur ve daha ilerideki zamanlarda bununla ilgili sorunlar yaşar. Bu nedenle taşınma resmi olarak gerçekleştikten hemen sonra, ikamet bilgileri de ilgili nüfus müdürlükleri ve kaymakamlıklar ile değiştirilmelidir.

Doğru Nakliye Firmasını Tercih Etmek

Taşınma konusunda hizmet veren nakliye firmaları arasında iyiyi ve kötüyü ayırt edebilmek çok önemlidir. Nakliyeciler için bir taşınma hizmetinin hasarsız şekilde tamamlanması oldukça önemli. Ancak hizmetin her aşamasına özen gösteren firmaların bu alanda profesyonel olduğunu söylemek doğru olacaktır. Taşınacak eşyalara göre işe başlamadan önce bir plan oluşturmak, eşyaların taşınmaya uygun hale getirilmesini sağlamak, nakliye aracını en iyi şekilde temin etmek, monte ve demonte işlemlerini yerinde uygulamak gibi süreçleri titizlikle gerçekleştiren nakliye firmalarının, alanında başarılı olduğu söylenebilir. Böylelikle taşınacak olan kişiler, planladığı süre içerisinde yeni evlerine geçebilir. Eşyaların hasar görmesi, kaybolması ya da dağılması gibi sorunlar yaşanmaz. İyi bir nakliye firmasından tam verim alabilmek için, müşterilerin de sürekli iş birliği içerisinde olması gerekir.

Taşınırken Evi Toplamanın Püf Noktaları

Daha kolay, kısa süreli ve pratik bir nakliyat işi için her birey ev taşırken nelere dikkat edilmeli ve nasıl başlanmalı gibi soruların cevabını arar. Öncelikle kırılacak eşyalar diğerlerinden ayrılmalı ve daha iyi şekilde paketlenerek taşınmalıdır. Önce küçük çaplı eşyalar çıkarılırsa, büyük olan eşyaların taşınması alan içerisinde daha rahat olur. Çok yüksek katlı binaların taşınmaları için asansörlü nakliyat hizmetleri gerekebilir. Zaman ve emek açısından çok büyük fayda sağlayan bu uygulama, nakliye firmalarının da sıklıkla tercih ettiği bir hizmet seçeneğidir. Her iki taraf açısından da çok faydası vardır. Kolilerin üzerine, içerisinde ne olduğuna dair bilgiler not edilmelidir. Böylelikle her odaya kendisine ait olan eşyaların kolisi koyulduktan sonra, açıp yerleştirmesi daha kolay olacaktır. Bu detaylar ile özellikle zamandan tasarruf sağlanacağı için dikkat edilmesi önerilir.

Taşınma esnasında, ilk olarak kullanılacak türdeki eşyaların en son paketlenmesi ve araca en yakın yerde durması gerekir. Aynı şekilde ilk bu eşyalar yeni evine taşınmalıdır. Mutfak gereçleri, elektrik kabloları ve prizler, çekiç ve çivi gibi aletler, sürekli kullanılan ilaçlar, el feneri ve diğer aydınlatmalar gibi sürekli ve ilk olarak kullanılması gereken eşyalar bu şekilde ayrılabilir.

Taşınma esnasında nakliye firmalarının düzenlediği sözleşmeler iyice okunmalıdır. Prosedür aşaması, taşınma uygulamaları karşısında önemsiz gibi görünse de, her detayına dikkat edilmelidir. Böylelikle kağıt üzerinde de sorunsuz bir taşınma gerçekleşecektir.

Yeni taşınılacak olan yerin temizliği önceden tamamlanmalıdır. Böylelikle eşyalar geldiği zaman direkt yerleştirme işlemi başlayabilir. Bu tür önlemler ve birçok işi önceden tamamlamak daima zaman kazandıracaktır. Kullanılacak temizlik malzemeleri de yakında tutulabilir. Bazı eşyalar çıkarılır çıkarılmaz kullanılacağı için yakın yerde bulunması en iyisidir.

Taşınmanın püf noktaları arasında, artık kullanılmayan ve atılması gerekenlerin de ayıklanması için en uygun zamanı değerlendirmek yer alır. Eşyaları toparlarken aynı zamanda çöpleri de ayırt edebilirsiniz. Yeni eve taşımak istemediklerinizi ayrı şekilde toparlayıp fazlalıklardan kurtulmak için taşınmayı fırsat olarak değerlendirmek mümkün olacaktır. Giyilmeyen kıyafetler, mutfakta kullanılmayan gereçler, fazla olan donatı ve mobilyalar, depo ve kilerdeki fazlalıklar bu esnada ayırt edilerek çıkarılabilir. Hala yeni durumda olan ancak kullanılmayan eşyalar ihtiyaç sahiplerine verilebilir. Bu ayıklama işi, nakliye firmalarının da faydasına olacaktır. Daha az ve belirli eşyaların taşınması sağlanır. Ayrıca öncelikle en uzaktaki odanın eşyaları taşınacak şekilde araca yerleştirme de sağlanabilir. Böylelikle tarafta fazlalık olmadan ve çalışmayı engelleyecek etkenleri ortadan kaldırarak her odanın taşınması kısa sürede tamamlanır.

Taşınma esnasında nakliye aracının nereye park edeceği ve eşyaların nasıl yükleneceği gibi detaylar da önceden belirlenmelidir. Gerekli görüldüğü takdirde park edilecek yer için mahalleye bilgi verilebilir. Trafiğin aksamaması açısından bu önlem çok fayda sağlar. Aynı zamanda taşınma esnasında çalışanların daha rahat hareket edebilmesi için aracın olabildiğince yakın yere park edilmesi gerekir.

Eşyaların nasıl taşınacağı, koli bilgileri gibi tüm detaylar aynı zamanda bir kağıt üzerine not edilebilir. Tamamlanan her işin üzeri çizilerek ilerlendiği zaman herhangi bir karışıklık olma riski de ortadan kalkacaktır. Bunun takibini taşınan kişiler gerçekleştirmeli ve hem eski hem de yeni evin taşınması esnasında orada hazır bulunmalıdır. Çalışanları yönlendirme konusunda ev sahiplerinin yardımı çok önemlidir.

Nakliye firmalarının ücretleri haricinde, taşınan kişiler için farklı taşınma masrafları elbette ki olacaktır. Bunu en aza indirmek için koli, ambalaj temini ve benzeri malzemeleri market ve dükkanlardan temin etmek faydalı olabilir. Hem uygun hem de kaliteli taşınma malzemeleri çok önceden temin edilmeye başlanmalıdır. Aynı şekilde farklı nakliye firmalarından fiyat isteyerek fiyat ve kalite arasında bir denge karşılaştırması da yapılabilir. Her zaman en pahalı nakliyat firmasının en iyisi olacağı genellemesi doğru olmaz. Hem ekonomik hem de kaliteli bir nakliyat firması bulmak mümkün olacaktır.

Taşınırken Mutfak Nasıl Toplanır?

Evden eve nakliyat hizmetlerinin en önemli alanı mutfaklardır. Çünkü diğer yerlere göre daha fazla kırılabilecek eşyaya sahiptirler. Aynı zamanda ağır beyaz eşyaların da evden çıkarılma ve yeni eve yerleştirilme sorunları bulunur. Kırılabilecek olan eşyalar ayrı kolilere yüklenmeli ve sağlam şekilde ambalaj ürünleri ile sarılmalıdır. Hiçbir kırılacak eşya açıkta bırakılmamalıdır. Koliler alabildiği yükten daha fazlasını taşımamalıdır. İçerisindeki eşyaların hareketsiz kalması adına boşluklar gazete kağıdı gibi malzemelerle doldurulmalı, koliler çok sıkı bağlar ile kapatılmalıdır. Eşyaların tam olarak sığması ve kolilerde fazla ağırlık olmaması için yeterli sayıda Ev taşıma kolisi temin edilmelidir. Mutfaktan öncelikle küçük araç gereçlerin tümü çıkarıldığı zaman, beyaz eşyaları taşıyarak çıkarmak da daha kolay hale gelecektir.

Pratik taşınma kuralları ve dikkat edilecek püf noktaları uygulandığı zaman, taşınmak eskisi kadar zor ve uzun gelmeyecektir. Nakliye firması ile iş birliği içerisinde çalışan her birey, evden eve taşımacılık işlemlerinde zorluk yaşamayacaktır. Taşınma konusunda her zaman planlı şekilde ilerlemek ve zamanı doğru şekilde değerlendirmek hayat kurtarır.

Yorum Yapın

Your email address will not be published.