Evlerini taşımaya hazırlanan insanların çoğu, her zaman kitap paketleme işine önceliklik vermezler. Bunun en bilindik sebepleri genelde, kütüphaneler dolusu kitapları olmasına rağmen kitaplara fazla değer vermemeleri, ev taşımada kitapların toplama ve nakliyesinin kolay bir iş olduğunu düşünmeleri, ve bu işin zor olduğunu düşünmelerinden dolayı evlerinde fazla kitap bulundurmamaları diyebiliriz.

Ev taşımacılığında, kitapların paketlenmesinin, tabak ve bardak gibi hassas malzemeleri taşımaktan çok daha kolay olduğu bir gerçek olsa da, en sevdiğiniz kitapların zarar görmesini önlemek ve raf ömrünü uzatmak için, temel kitap ambalajlama ilkelerini ve güvenlik kurallarını bilmeniz gerekir.

Ev taşımak, helede kiralık bir meskene taşınmak, hayatta ki en stresli dönemlerden biridir. Görünüşte basit olan işler bile sizi zorlayabilmektedir. Bizde Anadolu Transport olarak sizlere 7 basit adımda kitaplarınızı taşıyarak stresinizi azaltmanın yolunu gösterecektir.

1. Adım. Kitap koleksiyonunuzu optimize edin

Kitaplar, mutfak malzemeleri ya da cam vazolar gibi kolaylıkla kırılmaz, bu nedenle kitapları ambalajlamak ve taşımakla ilgili risk ne olabilir? Bir kutuya doldurduğunuz kitaplar bir araya getirildiğinde ağırlaşır ve tek başına bu ağırlık taşınma gününde bir takım sorunlara neden olabilir.

Kitaplığınızda ki kitapları kategorisine göre sınıflandırın. Kutularkende tıka basa doldurmayın. Küçük kutular kullanın.

2. Adımlar Kitaplarınızı sıralayın ve gruplandırın

Kitaplarınızı sıralama, atlamamanız gereken bir adımdır.
Sıralama yaparken en başta işinize yarayan yaramayan olarak listeleyin. İşinize yaramayanları ise başta kütüphane, okullar, huzur evleri v.b. kurumlara vermek üzere ayırın.
Değersiz olanları da geri dönüşüm için tanımlayıp ayırın.
Cilt kapakları bozulmuş değerli kitapları ise iyi muhafaza edecek, yıpranması önleyecek ambalaj malzemeleri içersinde kutulara dikkatlice yerleştirin.

3. Ambalajlamaya uygun malzemeleri alın

Kitaplarınıza zarar vermeden taşımak için kullacağınız ambalaj malzemelerinde şu özelliklere dikkat edin:
1) Kalın kartondan yapılmışmış olsun,
2) İdeal boyutlar 20 inç olan küçük kutulardır. 11 inç x 11 inç (orta boy kutular da tavsiye ederiz)
3) Mükemmel temizlikte, kuru ve önceden hasar almış olmamalıdır.

Ambalaj kağıdı.
Değerli kitapları paketlemek için önceden temizlenmiş ve yumuşak bir ambalaj kağıdına ihtiyaç duyacaksınız; ayrıca kutularda önceden düzenlenmiş kitap sıraları arasında etkili ayırıcılar kullanınız.

Gazeteler .
Gazete, ideal ve bol miktarda kullanılabilen dolgu malzemesidir.Ucuz ve temini kolaydır. Fakat kullanırken dikkat edin, boya verebilir.

Ambalaj bandı .
Kitap taşımak için kullacağınız kutular için ek güçlendirme de yapacak olan, en az 2 rulo yüksek kaliteli ambalaj bandı alın.Ambalaj bandı seciminde kolay kesilen fakat yapışkanı kuvvetli olanları seçiniz.

İşaret kalemi . Paketli kutularınızı, yeni evinize vardığınızda sizin için daha kolay hale getirmek için etiketleyin.

4. Artan verimlilik için kitap kutularını hazırlayın.

Zaten sıralanmış ve gruplandırılmış kitapları doğru boyuttaki karton kutulara yerleştirmeye başlamadan önce, hareket eden kutuların %100 kullanıma hazır olduğundan emin olmak için atmanız gereken adımları listeleyelim. Kitaplarınızı taşımak için kullanacağınız karton kutuları hazırlarken dikkate alınması gereken temel şeyler şunlardır:

Kitaplarınızı taşımak için kullanmayı planladığınız kutuları yakından inceleyin
Her kitap kutusunu dikkatli bir şekilde inceleyin ve bunların hiçbirinin nemli olmadığından, delik, yırtık olmadığından emin olun. Unutmayın ki kitaplar çok güvenilmez ambalaj kutularında taşınamayacak kadar ağırdırlar.
Hareket eden bir kabın önemli bir ağırlığın altına düşmeyeceğinden emin olmak için her bir kitap kutusunun altına ilave bantlama yapın. Ayrıca, karton kutuların tüm yan dikişlerini pekiştirmek için bant kullanın.
Birincil yalıtım tabakası olarak işlev görmek üzere her kabın altına bir çift temiz kağıt tabakası yerleştirin.

5. Kitapların taşınması için nasıl paketleneceğini öğrenin.

Bir sonraki kolay adımda, karton kutularla kitapların nasıl paketleneceğini anlatacağız, böylece hareket halindeyken herhangi bir kaza olmasın. Sonuçta, kutularınızı yeni evinize veya dairenize geldikten sonra açmanız ve kitapları tam da paketlediğiniz şekilde bulmak isteyeceksiniz.

Öncelikle, değerli kitaplar ayrı ayrı yumuşak ambalaj kağıdına sarılmalıdır.

Kitaplarınızı kutulara yerleştirmenin üç farklı yolu vardır: dik, düz ve sırtüstü.

Dik yeleştirme.
Kitapların açık bölümlerini kutunun kenarlarına bakacak şekilde dik duracak şekilde ayarlayın. Kitap raflarında düzgün bir şekilde düzenlenmiş kitapları görme şekliniz budur. Açık tarafları kitap kutusunun içine bakacak şekilde paketlemeyin.

Düz yerleştirme.
Bu yöntem kutuyla kitap taşımada çok güvenli bir yoldur. Sadece kutu kenarları boyunca yerleştirirsiniz. Önce daha ağır olanları yerleştirmeyi ve daha sonra en hafif olanları üste koymayı unutmayın.

Sırt üstü yerleştirme.
Kitapları bir kutuya koymak için önerilen en son yöntem budur, ancak bir sebepten ötürü kullanmaya karar verirseniz, kitapları her zaman taşıyan kutunun tabanına bakacak şekilde yerleştirin.
Sizin için en hızlı ve en kolay görünen kitap ambalajlama yöntemini seçin ve sonuna kadar sadık kalın.
Bir sıra paketlemeyi bitirdiğiniz anda, kitapların üzerine birkaç sayfa ince ambalaj kağıdı yerleştirin ve kutu izin veriyorsa, ikinci bir kitap sırasına başlayın.
Nakliye ye hazırladığınız kutuların, hareket esnasında, nakliye aracı içinde hiçbir kitabın hareket etmediğinden emin olmak için kutunun içindeki büyük boşlukları buruşmuş gazete parçaları ile doldurun.
En üstte temiz paketleme kağıdı yerleştirin, daha sonra kutunun kapaklarını kapatın ve sıkıca bantlayın.

Yazma. Kutuları etiketlemek için siyah kalem kullanın. Kitap kategorisini ve hangi odaya gideceğini belirtir ifadeler yazın.

6. Kitapları bir bavula koyun

Tekerlekli bir bavul ile, yukarıda anlattığımız istif modellerinden uygun olan yöntemlerinden birini kullanarak, kitaplarınızı güvenli ve kolay taşınır bir vaziyette taşımanızı sağlayacaktır.

7. Güvenlik kurallarını takip edin

Ambalaj paketleri aşırı karmaşık değildir, ancak yine de bazı temel paketleme ve güvenlik kurallarına uymanız gerekir.
Ev taşırken kitapların nasıl paketleneceğini bilmek, temel güvenlik ipuçlarını akılda tutmakla ilgilidir.

Kitapları dolduracağınız kutunun ağırlığını, 40 kilonun altında tutun.
Kitapları düzgün şekilde ambalajlamak için küçük ve orta boy kutuları kullanın.
Kitap kutuları yeni olsalar bile her zaman bir önlem olarak dikiş noktalarına çift kat bant uygulayın.
En ağır kitapları daima bir karton kutunun tabanına yerleştirin.
Değerli kitapları, antik kitapları veya nadir bulunan kitapları ambalajlarken ekstra dikkat gösterin. Yumuşak ambalaj kağıdına sarın ve bunları özel bir kutuda taşıyın.
Taşınması için kitaplarınızı, ambalajlamasıyla ilgili yukarıda verdiğimiz harika ipuçlarına rağmen, kendi başınıza paketleyip taşıyacağınızdan hâlâ şüpheleniyorsanız, Anadolu Transport’un profesyonel paketleyicileri ve yükleyicileri, sizin için kitap koleksiyonunuza iyi bakacağından emin olabilirsiniz.

Yorum Yapın

Your email address will not be published.