Ulaştırma Bakanlığı Karayolu taşımacılığı konusunda aldığı tedbirler

ve yeni yönetmelikler ile faaliyet gösteren firmaların güvenli bir şekilde hizmetlerini yerine getirmelerine olanak sağlamıştır. Taşıma sırasında şoförlerin mesleki yeterlilik belgelerinden, göndericilerin ve faaliyet gösteren firmaların haklarını eşit imkânlar ile kullanmasına ilişkin yönergeleri resmi gazetede yayınlamıştır. Karayolu taşımacılığı için faaliyet gösterilirken donanımlı araçların olması hasarı ve kazayı en aza indirmektedir. Nakliyat sektöründe hizmet veren firmaların her türlü kontrolü ulaştırma Bakanlığı tarafından denetlenmektedir. Usul ve kurallara uygun hizmet veren firma kendisine sunulan imkânları faydalı hale dönüştürerek sektörde daha çok tercih edilen firma konumuna gelebilir. Ticari bir hizmeti icra ederken bunu belgeleyen evrakların taşıma sırasında yanında olması çok önemlidir. Eğer eşya taşıma üzerine faaliyet gösteriyorsanız bunu belgeleyen evrakların güncel bir şekilde aracınızda olması gerekir.

Lojistik Taşımacılık

Sektörde karayolu taşımacılığı kapsamında hizmet veren birçok firma vardır. Kimi lojistik taşımacılığı, kimi yük taşımacılığı, kimi eşya taşımacılığı alanında faaliyet gösterir. Hangi alanda faaliyet gösteriliyorsa bunu da belgeleyen evrakların tarihinin geçmemiş olması Ulaştırma Bakanlığı’nın dikkat ettiği konular arasındadır.
Taşımacılık kanununda da uyulması gereken birçok kural vardır. Şahsi olarak aldığınız römork ile ticari bir hizmet yapmanız mümkün değildir. Ambulans ya da Emniyet Genel Müdürlüğüne ait bir araç ile görev dışı bir işlem yapmanız kanunlara aykırıdır. Lojistik alanında faaliyet gösteren bir firmanın bünyesinde kayıtlı araçları ile yük taşımacılığı yapması büyük bir suçtur. Araçlarınızın tamamı hizmetlerinize uygun bir şekilde kullanılmalı ve faaliyet gösterilmelidir. Hem taşıma şeklinin hem de taşınanın kanunlara uygun olmaması firmanın ceza almasına neden olur. Kurumsal olarak faaliyet gösteren birçok firmanın ambar denilen alanları vardır. Bu alanların kanunlar çerçevesinde neresi olduğunu Ulaştırma Bakanlığı’na bildirmek zorundadırlar. Aynı zamanda eşyaların bekleyeceği alanın firmaya ait olduğunu belirleyen kapalı alan olması gerekir. Karayolu taşımacılığı alanında faaliyet gösteren yolcu otobüsleri de ara durak olarak belirlediği noktaları ilgili kuruma bildirmelidir. Araç takip sistemi de karayolu taşımacılığı yapan her firmanın araçlarında olması gerekir. takograf cihazı sayesinde belirlenen hızın üstüne şoförlerin çıkmaması olası bir kazanın önlenmesi açısından her firma araçlarında kullanılması zorunludur.
Taşımacılık sektöründe hizmet veren birçok firma kanunlara uygun olarak faaliyet göstermektedir. Nakliyat sektöründe faaliyet gösterirken taşıması yapılacak her malzemeye ilişkin izin belgeleri taşıma sırasında bulundurulmak zorundadır. Eğer uluslar arası bir taşımacılık yapılıyorsa gümrük giriş ve çıkışlarında gösterilmesi gereken izin belgeleri, taşıma senet ve irsaliyelerinin birer nüshası araçlarda bulundurulmak zorundadır. Karayolu taşımacılığına yolcu taşıma firmaları, kargo firmaları, nakliye firmaları girmektedir. Her sektör amacına uygun faaliyet gösterme mecburiyetindedir. Belirlenen kurallar çerçevesinde hizmet veren firmalar haksız kazanç elde etmeyip mesleklerini icra etmektedir. Karayolu taşımacılığı sırasında gerekli güvenlik önlemleri de alınmak zorundadır. Yolcu taşımacılığı sırasında cam kırıcı çekiç ve yangın söndürme tüpleri olmadan yolcu taşımak yasaktır. Aniden meydana gelen bir kazada yolcuların bunları nasıl kullanacağına dair bilgilendirmelere de yer verilmelidir. Yangın söndürme tüplerinin doluluğu her 6 ayda bir kontrol edilmelidir.

Karayolu Taşımacılığı Yönergeleri

Her aracın tescil belgesinde yapacağı hizmete ilişkin izin bilgilerine yer verilir. Anadolu transport firması eğer karayolu taşımacılığını kapasitesinde bulunan araçlar ile yapacaksa bunu Ulaştırma Bakanlığı’na bildirmek zorundadır. Bünyesinin üstünde araca sahip olması ve bunu tescil belgesinde yer vermemesi ciddi bir suçtur. Taşımacılık sırasında her araca uygun asgari kapasite belirlenir. Taşımacılık sırasında şehir merkezlerinin dışında bulunan kantarlarda yüklerini ölçtürüp ardından hizmetlerini yapmaya izin çıkar. Bir tırın asgari kapasitesi 25 ton iken bunu 26 ton olarak yüklerlerse kantardan geçemez. Bu durumda da faaliyetlerini kanunlarına uygun olarak yapamazlar. Büyük otobüs ile hizmet veren bir firmanın yolcu sayısı 16 şoför dahil 17 olarak belirlenmiştir. Yapılan kontrollerde bu sayının üzerinde bir hizmet gerçekleşiyorsa kanunlara aykırıdır. Kargo firmalarının da taşıyabileceği yük kilogramları vardır. Belli bir kilogramı aşan yüklerde evden eve teslimat mümkün olmayabilir.
Şehirlerarası hizmet veren bir firmanın yapacağı hizmete ilişkin fatura ya da irsaliye bulundurması zorunludur. Şehirlerarası taşımacılık kanunlarında bir sürücünün psikoteknik belgesi, sürücü belgesi çok önemlidir. Hizmetine başlamadan önce birincil kontrol edeceği belgeler bunlardır. Bu işi yapabileceğine dair verilen bu belgeler her yıl güncellenmek zorundadır. Kanunların tamamında haksız kazanç olayının önlenmesi asıl esastır. Bu alanda faaliyet gösteren firmaların aralarındaki rekabetin daha adil olabilmesi amacıyla belirlenen esas ve kısıtlamalara uyulması gerekir. Bir firmanın faaliyet göstereceğine dair belirlenen kurallar taşımacılık sektöründe faaliyet gösteren her firmanın adil bir kazanç elde etmesine olanak sağlamaktadır. Ticari olarak faaliyet gösteren her firma taşıdığı yüke göre taşıma irsaliyesi ya da taşıma senedi bulundurmak zorundadır. Taşıma irsaliyesinde firma veya şahıs ismi, taşınan malın cinsi, taşıma ücreti, şahıs ise TC kimlik numarası firma ise vergi kimlik numarası, sürücü adı, sürücü telefon numarası, taşıtın plakası ve seri numarası olması gerekir.
Araç sigortaları ve çalışanların sigortalarının yapılması şehir içi taşımacılık kapsamında faaliyet gösteren her firma için önemlidir. Taşımacılık yapan her firma için belirlenen bir ücret tarifesi vardır. Bu tarifenin üzerinde hizmet bedeli almak suçtur. Her taşıma için hizmete ilişkin tahsilât makbuzu kesmesi zorunludur. Elektronik ortamda bir fatura ise buna ilişkin bilgilerin kolayca ulaşılabilmesi gerekir. Ulaştırma Bakanlığı taşımacılık işi ile uğraşan her firmanın daha güvenli, kanunlara uygun faaliyet göstermesine ilişkin kanunları resmi gazetede yayınlamaktadır. Daha yaşanabilir daha kolay hizmet alabilmek adına çıkarılan bu yönetmelikler özellikle hizmet alan müşterilerin yararına bir durumdur. Taşımacılık sektöründe meydana gelen gelişmeler hem firmalar hem de müşteriler açısından oldukça memnun edicidir.

Yorum Yapın

Your email address will not be published.