Sigortalı Nakliyat

sigorta poliçesi

Türkiye genelinde nakliyat sigortası kavramı bir bütün olarak ele alınır. Yani yalnızca evden eve nakliyat sigortası diye bir kavram yoktur. Nakliye sektöründe sigortalı nakliye kapsamına giren iki türlü sigorta türü bulunur.

Bunlardan bir tanesi “Üçüncü şahıslara karşı mali mesuliyet sigortası” ve diğeri de “Emtia nakliyat sigortasıdır.”

Sigortalı nakliye İstanbul

“Üçüncü şahıslara karşı mali mesuliyet sigortası” daha çok nakliye şirketlerini korumaya yönelik olarak hazırlanan sigorta türüdür. Sigortalı nakliye, nakliye firmasının taşıma sırasında herhangi bir zarara neden olmasından dolayı zarara uğramaması içindir.

Eşya taşınması sırasında meydana gelebilecek zarar nakliye firmasının dışında gelişen bir olay olmalıdır. Burada önemli olan olası kaza türlerinin, sigorta poliçesinde ayrıntılı bir şekilde yer almasıdır.

Nakliye firması adına düzenlenen bu poliçe de herhangi bir maddenin gözden kaçması, olası zararın nakliye firması tarafından ödenmesi anlamına gelir. Ayrıca müşteri tarafından açılacak olan tazminat davası bedeli, bu poliçeden dolayı sigorta firması tarafından nakliye firmasına ödenir. Ancak bu durum yalnızca müşteri ile nakliye firması arasında “evden eve nakliye sözleşmesi” yapılması ile oluşur.

Nakliyat sigortası neleri kapsar?

Genelde nakliye firmasının hatasından kaynaklanan zararlar, sigorta firmaları tarafından ödenmez. Bu durum sigorta poliçesinde açıkça belirtilir.

Peki sigortalı nakliye poliçesi neleri kapsıyor?

Genel olarak nakliye firmasının dışında meydana gelen olaylar ya da durumlar sonucu oluşan zararları kapsıyor diyebiliriz. Mesela trafik kazası meydana gelmesi sonucu zarar gören eşyalar kapsam içinde yer alıyor.

Genelde sigorta eksperleri tarafından eşya taşınmadan önce tespit yaparlar. Bunun nedeni eşyalarda meydana gelebilecek zararların tam olarak tespit edilebilmesidir. Ancak teori de durum böyle iken pratikte eksper ücretleri pahalı olduğundan dolayı, sigorta firmaları bu durumdan uzak duruyorlar.

Birçok kişi sigorta yaptırmayı gereksiz bulabiliyor. Ancak unutulmamalıdır ki, nakliye firması ile yapılan sözleşmeye ilave olarak sigorta yaptırmak, sizlere ilave koruma sağlar. Zaman ve mesafe kısa olsa bile sigorta yaptırmak faydalı olabilir.

Zaten günümüzde birçok nakliye firması artık sigortalı nakliye hizmeti veriyor. Her ne kadar büyük bir titizlikle eşyaların taşınması gerçekleşse bile olası kaza ihtimalleri göz önünde bulunduruluyor.

Yorum Yapın

Your email address will not be published.